Primul pas în “reconfigurarea” M.A.I.
Astăzi, începând cu orele 15:00, la sediul M.A.I. a avut loc o întâlnire între conducerea ministerului și sindicate pe tema “reconfigurării” M.A.I. în contextul anunțului anterior făcut de prim-ministrul Ilie Bolojan și ministrul afacerilor interne Cătălin Predoiu referitor la “Reforma M.A.I.”.
Din partea Federației Sindicatelor Democratice din România a participat președintele Gabriel GÎRNIȚĂ alături de prim-vicepreședintele SIDEPOL Cristian GLODEAN.
Principalele componente care au făcut subiectul ședinței de azi au vizat: 1. Reconfigurarea MAI și a structurilor subordonate; 2. Siguranța rutieră; 3. Intervenția la evenimentele semnalate prin SNUAU 112; 4. Securizarea frontierei în contextul Schengen.
Cu privire la primul punct de pe ordinea de zi, cel al reconfigurării structurale și funcționale a MAI, s-au îndeplinit următoarele obiective: - formarea grupului de lucru la 10.10.2025; - prima ședință a grupului de lucru la 15.10.2025; - ședință pentru stabilirea unor repere destinate inspectoratelor generale la 21.10.2025; - urmând ca la data de 15.12.2025 să fie data finală pentru prezentarea planului final de “recalibrare” În cadrul acestui punct se vor avea în vedere: - inventarierea și evaluarea activităților din competența, pentru a evita paralelismele; - stabilirea a 3 niveluri ierarhice de management; - preluarea unui domeniu prin comasarea structurilor cu atribuții similare; - dimensionarea adecvată a activităților prin debirocratizare și digitalizare; - recalibrarea structurilor suport pe verticală de la centru în teritoriu prin digitalizare;
Legat de al doilea punct cel al Siguranței rutiere, acesta se va concretiza prin implementarea mai multor proiecte și programe care să conducă la reducerea accidentelor soldate cu victime omenești - proiect pentru digitalizarea soluționării accidentelor ușoare soldate doar cu pagube materiale; - procedura simplificată pentru folosirea unui mecanism de răspundere a proprietarului auto; - digitalizarea comunicării între polițiști și cetățeni;
În referire la punctul 3 - Intervenția la 112, s-au discutat următoarele: - raportarea digitalizată care va simplifica colectarea datelor; - s-a dezvoltat componenta eDAC; - au fost accesate fonduri europene pentru dezvoltarea digitală a componentei 112; - implementare unui nou flux audio-video între polițiștii care intervin la evenimentul sesizat și dispecerat; - aceste componente vor duce la cunoașterea în timp real direct pe interfața digitală a istoricului stării conflictuale, profil sau istoric victima sau agresor; - comasarea dispeceratelor de la subunitățile cu un număr mic de apeluri și polițiștii astfel disponibilizați vor fi dați către operativ;
Ultimul punct a vizat Securizatea frontierelor în contextul Schengen, astfel se dorește: - Comasarea dispecerate prin digitalizare și ducerea polițiștilor de frontieră de la dispecerate către frontiera; - montarea de sisteme LPR pe partea de frontiera externa și auto pe partea de frontiera interna; - se discută comasarea IGPF cu IGI;
În acest context Sindicatul SIDEPOL își va promova pachetul de propuneri ca și până acum, urmând a dezvolta pe parte de minister și arme un set complet de măsuri menite să reformeze într-adevăr ministerul având la bază experiența și feedback-ul din teritoriu, cat și modelele europene. Pe această cale așteptam propunerile voastre până pe data de 27.10.2025 pe adresa de e-mail sidepol@sindicatulpolitistilor.ro pentru a le sintetiza și introduce în pachetul de propuneri. Schimbarea suntem noi! ECHIPA SIDEPOL










